امشب از خدا چه بخواهیم؟/ موضوعی که مذهبی‌ها بیشتر باید مراقبش باشند
1396/03/25

کارشناس مذهبی گفت: کسی که قسیم نار و جنت است و عالم به خاطر گل روی او خلق‌ شده، نگران عاقبت‌ به‌ خیری خویش است حالا ما دیگر باید تکلیف خود را بدانیم و این موضوع از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که مذهبی‌ها باید بیشتر مراقب عاقبت‌ به‌ خیری خود باشند.

حجت‌الاسلام سید محمد حسینی  در رابطه با شب‌های قدر در گروه تلگرامی خود اظهار کرد: اگر بخواهیم در مورد شب‌های قدر عالمانه صحبت کنیم و حق این شب ادا بشود، چند نکته را باید در ذهنمان داشته باشیم که یکی از آن‌ها مسأله نزول قرآن و شب تولد آن است؛ خیلی مهم است که خداوند با آن عظمت خود با بنده کوچکش از طریق قرآن ارتباط می‌گیرد و از موارد دیگر تقدیر مقدرات است که طبیعتاً انسان رشد معنوی خود در آینده را باید در شب قدر رقم بزند.

وی افزود: مورد بعدی مسأله عاقبت‌ به‌ خیری است که خیلی از آن غفلت می‌شود، در صورتی که اولیای الهی خیلی بیش از ما نگران عاقبت‌ به‌ خیری خود بودند، مثلاً موقعی که پیغمبر(ص) خطاب به امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: زمانی ماه رمضانی می‌رسد که محاسن تو را به خون سرت خضاب می‌کنند که در آن هنگام حضرت امیر سؤال می‌کنند که آیا در زمان شهادت عاقبت‌ به‌ خیر هستم یا نه؟ جالب این است که اگر ما بودیم می‌پرسیدیم چه کسی و چگونه ما را خواهد کشت؟

کارشناس مذهبی عنوان کرد: کسی که قسیم نار و جنت است و عالم به خاطر گل روی او خلق‌ شده، نگران عاقبت‌ به‌ خیری خویش است حالا ما دیگر باید تکلیف خود را بدانیم و این موضوع از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که مذهبی‌ها باید بیشتر مراقب عاقبت‌ به‌ خیری خود باشند.

وی خاطرنشان کرد: حضرت علی(ع) زمانی که به خلافت رسیده بود نامه‌ای به حاکم یمن نوشت و از او خواست صد نفر از خوب‌ترین افراد یمن را برای من بفرست و نماینده‌ای از جانب آنان به من معرفی کن، آنان هم صد نفر از بهترین‌ها را جمع کرده و از میان آن‌ها هفتاد نفر سپس سی نفر و بعد از آن ده نفر و در آخر یک نفر را انتخاب می‌کنند تا به دیدار حضرت برود.

حسینی گفت: آن شخص به زیارت حضرت رفت و از مدح امیرالمؤمنین(ع) صحبت کرد و شعر خواند، سپس حضرت نام او را پرسید و او خود را ابن ملجم مرادی معرفی کرد، در این هنگام حضرت سر به زیر انداخت و فرمود: «انا لله و انا الیه راجعون».

وی تصریح کرد: ابن ملجم سؤال کرد که آیا اتفاقی رخ‌داده؟ که حضرت در پاسخ می‌فرمایند: «آری روزی تو مرا به قتل خواهی رساند» که در این هنگام ابن ملجم خیلی ناراحت شد و گفت: «در تمام دنیا من شما را بیش از همه دوست دارم چطور بخواهم شما را به قتل برسانم؟»

کارشناس مذهبی بیان کرد: این در حالی است که در مدینه خانه‌ای در اختیار ابن ملجم قرار داده شده بود تا در آنجا تدریس قرآن انجام دهد، چنین فردی روزی پست‌ترین انسان تاریخ بشریت می‌شود و به روایتی بدترین جایگاه را در جهنم خواهد داشت، به همین دلیل ما باید خیلی مراقبت کنیم و نگران باشیم.

وی اذعان داشت: یک زمان فردی بی‌دین می‌رود در خانه خدا و گریه می‌کند، یک زمان هم فردی مذهبی این اقدامات را انجام می‌دهد که خیلی مهم‌تر است، برخی افراد مذهبی جامعه ما که در تشکل‌های دینی عضویت دارند به خود می‌گویند ما که عضو این تشکل هستیم دیگر لزومی ندارد خودمان در این برنامه شرکت بکنیم، در حالی که این افراد باید خیلی بیشتر مراقب باشند و از خدا عاقبت‌ به‌ خیری بخواهند.

حسینی تأکید کرد: در حال حاضر صهیونیست‌ها نیز به این موضوع پی برده و از کسانی علیه اسلام استفاده می‌کنند که خود قاریان قرآن هستند، همچون تروریست‌های تکفیری حاضر در سوریه که تعاریف زیادی از صوت قرآن و چهره‌های به‌ ظاهر نورانی آنان شنیده می‌شود.

وی با ذکر مثالی شرح داد: قابیل که در قرآن اشاره شده است برادر خود را کشت، وی فردی مقید و صاحب‌مقام بود که به خاطر قبول نشدن قربانی‌اش آن جنایت را انجام داد و قبل‌تر از آن خود ابلیس که 6 هزار سال عبادت خدا را انجام داده بود ولی به چنین وضعی دچار می‌شود، در نتیجه این قضایا تن ما بچه مذهبی‌ها باید بیش از سایرین بلرزد که نکند عاقبت‌ به‌ خیر نشویم، در طول انقلاب نیز افراد خدمت‌گزار و خوبی نیز داشتیم که بعد از مدتی به دامن دشمن رفته و علیه نظام فعالیت می‌کنند.

منبع: فارس