امام صادق (ع) راه توسعه علمی را اصلاح فرد و جامعه می دانند
1396/04/28

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وصیت ۶ گانه امام جعفر صادق (ع) که اساس زندگی مومنانه را بر مسئولیت شناسی و دوراندیشی می دانند گفت: امام صادق (ع)راه توسعه علمی را اصلاح فرد و جامعه می دانند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، علی لاریجانی، رییس مجلس در ابتدای جلسه علنی امروز چهارشنبه 28 تیر ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) گفت: در کلام امام جعفر صادق، عقلانیت در حکمرانی کلید رستگاری جوامع است و فرد و جامعه زمانی از قوه عقلانیت برخوردار می شوند که در مسیر علم اندوزی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه امام جعفر صادق توسعه علمی را، راه اصلاح فرد و جامعه می داند اظهار داشت: امام کرامت انسانی را نتیجه عقلانیت علمی فرد و جامعه می دانند و مبنای عقلانیت و پیشرفت هر فرد و جامعه ای از نظر ایشان صداقت، امانتداری، علم اندوزی و عاقبت اندیشی است.

لاریجانی با اشاره به وصیت 6 گانه امام جعفر صادق (ع) خاطرنشان کرد: امام زندگی مومنانه را بر مسئولیت شناسی، دوراندیشی و داشتن نگاه راهبردی و صدق می دانند. که این وصیت برای مسلمانان اعتلابخش است و از خداوند می خواهیم ملت ما را توفیق دهد در مسیر این سیره امام گام بردارند.

لاریجانی با بیان اینکه مکتب علمی امام صادق از چنان رونقی برخوردار بود که هزارها شخصیت برجسته در محضر ایشان در رشته های مختلف تلمذ می نمود شیخ عطار در کتاب تذکره اولیاء در ذکر امام جعفر صادق (ع) می نویسد اگر تنها صفت او گویم به زبان و عبارت من راست نیاید که در جمله علوم و اشارات و عبارات و بی تکلف به کمال بود و جمله مشایخ بود و اعتماد همه بر وی بود و بر الهیان شیخ بود و محمدیان را امام بود و اهل ذوق را پیش رو و اهل عشق را پیشوا و عباد را مقدم و زهاد را مکلف و صاحب تصنیف حقایق هم در لطایف تفسیر و اسرار تنزیل بی نظیر بود.

وی ادامه داد: ایشان گفتند از صحبت با 5 کس حذر کنید نخست از دروغگویی که همیشه با وی در غرور باشید، دوم احمق که آن وقت که سود تو خواهد زیان تو بود و نداند، سوم بخیل که بهترین وقتی را از تو بگیرد و چهارم بددل که در وقت حاجت تو را ضایع گذارد، پنجم فاسق که تو را به یک لقمه بفروشد و کمتر از یک لقمه، گفتند کمتر از یک لقمه چیست؟ گفت طمع در آن.

رییس خانه ملت اضافه کرد: انسان از مجالست با این امام فواید بسیاریمی برد امام صادق (ع) به درستی دریافته بودند که پس از انحرافات گوناگون دوران اموی و عباسی چنانچه تفکر اسلامی در وجوه مختلف فقهی، کلامی، حدیثی، تدوین و تبیین نگردد از نهضت رهایی بخش اسلام چیزی باقی نخواهد ماند.

وی تاکید کرد: امام صادق (ع) در بیانی نورانی فرمودند آدمی که عاقل نباشد صالح نخواهد شد این سخن صرفا در مورد افراد نیست، جامعه ای که بر مدار عقل نچرخد نمی تواند صلاح ملت را در نظر گیرد، عقلانی در حکمرانی در منطق امام صادق کلید رستگاری جامعه است و بعد می فرماید و کسی عاقل نمی شود اگر عالم نشود.

لاریجانی تاکید کرد: امام می فرمایند نادانی و جهل، ذلت و خواری است و فهم در مردم بزرگواری و شرف است، همچنین می فرمایند با آن کس که عالم به زمان خود باشد و بفهمد که در چه عصری زندگی می کند امور شبه آور و اضطراب آور به او هجوم نخواهد آورد، اجمالا در این روایت امام (ع) مبنای ترقی و مجد و عظمت و عزت و کرامت، پیشرفت فرد و جامعه را در صداقت و عقلانیت و توسعه علمی می داند.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: اول امانتی را که به تو سپرده شده ادا کنی و در امانت خیانت نکنی، مخصوصا تاکید فرمودند که مقصود در معنای عام آن است و به معنی هر مسئولیتی است که به گردن انسان قرار می‌هند. دوم برای دیگران هم، همان را بخواهی که برای خودت می خواهی. سوم بدان کارها آخری دارد و عاقبت کارها را همیشه در نظر بگیر چهارم پیشامدهای ناگهانی تو را غرق نکند و از مسیر اصلی جدا نسازد. پنجم از بلند پروازی پرهیز کنی که بالا رفتن کوه ممکن است آسان باشد، اما پایین آمدنش دشوار. ششم کاری که نمی‌توانی انجام دهی، وعده ندهی.