مناجات شعبانیه؛ مرامنانه انتظار
1397/02/13

ماه شعبان، باید بابی برای رسیدن به زندگی مهدوی باشد، چراکه سبک زندگی منتظرانه با تلاش برای زمینه سازی ظهور تجلی می یابد و بهره گیری از مضامین مناجات شعبانیه بهترین برنامه ای است که در این مسیر می تواند ما را یاری کند.

حجت الاسلام مرتضی نائینی، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت قم به تبیین ویژگی های «سبک زندگی منتظرانه» در ماه شعبان که به ماه پیامبر(ص) ملقب است، پرداخت و اظهار کرد: ماه شعبان، ماه نبی مکرم اسلام(ص) است، اگر بخواهیم زندگیمان رنگ و بوی اهل بیت(ع) و مهدویت به خود بگیرد، باید به پیامبر(ع) و ائمه معصومین(علیها سلام) تاسی داشته باشیم.

 

وی بر لزوم شناخت و کسب معرفت نسبت به حضرت مهدی(عج) تاکید کرد و افزود:  شناختی که از امام زمان (عج) مطرح می شود، باید فراتر از شناخت شخصیت و زندگی نامه آن امام بزرگوار(عج) باشد، در زیارت نامه صاحب الامر(عج) خطاب به بقیه الله(عج) می گوییم«السَّلَامُ عَلَیکَ یَا سَبِیلَ اللهِ الَّذِی مَن سَلَکَ غَیرَهُ هَلَک؛ سلام بر تو ای راه خدا که هر کس جز آن راه را برود، هلاک شده است».

 

حجت الاسلام نائینی تصریح کرد: از این فراز این زیارتنامه می توان این برداشت را داشت که راه رسیدن به خدا از طریق شناخت و کسب معرفت به حضرت حجت(عج) حاصل می شود.از این رو، ماه شعبان، باید بابی برای رسیدن به زندگی مهدوی باشد، چراکه  سبک زندگی منتظرانه با تلاش در جهت فراهم سازی ظهور تجلی می یابد و بهره گیری از مضامین مناجات شعبانیه در فرصت همین ماه بهترین برنامه ای است که در این مسیر می تواند یاری رسان ما باشد.

 

کارشناس مرکز تخصصی مهدویت قم تاکید کرد: با پیروی از فرامین ائمه معصومین(علیهم السلام) می توانیم نسبت به امام زمان(عج) معرفت پیدا کنیم، کسب معرفت نسبت به حضرت حجت(عج) نتیجه و میوه اش، محبت به آن حضرت(عج) می شود، به نظرم جلوه های محبت و عشق به حضرت حجت(عج) نیز، زمینه ساز دستیابی به اطاعت می شود و آن موقع است که می توانیم شاخصه های یاران حضرت منجی(عج) را داشته باشیم.

 

حجت الاسلام نائینی بیان کرد: در روایات پیرامون یاران امام زمان(عج) آمده است که یاران حضرت مهدی(عج) در اطاعت و فرمانبرداری،اطاعتشان از کنیز نسبت به مولایش بیشتر است، بنابراین لازم است در جهت حرکت به سمت سبک زندگی مهدوی و منتظرانه گام برداریم و در این ماه شناختمان نسبت به حضرت حجت(عج) را افزایش و  رفتارها و برنامه های خود را بر اساس آمادگی و انتظار مداوم سامان دهیم.

 

 وی امید به آینده را گامی در جهت زندگی منتظرانه برشمرد و ابراز کرد: تلاش برای رسیدن به چنین زندگی ای  موجب می شود، منتظر ظهور به  قطعی بودن وعده الهی معتقد باشد و برای تحقق دولت کریمه تلاش کند و اینچنین نیروی امید در او زنده می شود.

 

 کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در پایان یکی از برنامه هایی که منتظران در عصر غیبت باید مورد توجه قرار دهند را داشتن زندگی صالحانه همراه با تقوا و ورع دانست و خاطرنشان کرد: تلاش برای تحقق و نهادینه کردن چنین زندگی ای، زمینه‌سازی برای فرج و ظهور است، از این رو، زمینه‌های آن را باید در ابعاد مختلف فردی، اجتماعی، اخلاقی و تربیتی فراهم کرد.