جامعه در کنار مسائل حزن و غم به شادی سنجیده و حکیمانه هم نیاز دارد
1397/04/11

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه معتقدیم جامعه در کنار مسائل حزن و غم به به شادی سنجیده و حکیمانه هم نیاز دارد، افزود: جشن های دهه کرامت موجب شادی و نهادینه کردن شادی در جامعه می شود که کار ستودنی است و بعد از جشن های نیمه شعبان شاهد جشن های دهه کرامت نیز هستیم.

آیت الله اعرافی پیش از ظهر یکشنبه در دیدار با اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، اظهار داشت: از همه کسانی که در خدمت به آستان اهل بیت و ترویج شعائر دینی تلاش می کنند کمال قدردانی را داریم.

وی گفت: این شورا و ستاد دهه کرامت که یک دهه از تشکیل آن می گذرد، نماد کار مشترک و هم افزا شده است و از  این جهت به الکویی برای دیگران تبدیل گردیده است.

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه این ستاد سعی کرده، در یک نقطه متمرکز نشود و سال به سال گام های جدیدی را بردارد، افزود: نگاه معطوف به واقعیت های اجتماعی نکته مهمی است که در حرکت های این ستاد دیده می شود.  

وی با بیان اینکه امام باقر(ع) و امام صادق(ع) نهضت بزرگ علمی را پایه ریزی کردند و این نهضت بزرگ یک میراث عظیمی را بر تشیع و امت اسلامی به ارمغان آورد، گفت:  اینکه هم  اکنون 70 هزار اثر از این دو امام در اختیار داریم و بیش از نیمی از معارف خاندان پیامبر توسط این دو امام پایه ریزی شده  نشان دهنده حرکت بزرگ آن دو بزگروار است.

آیت الله اعرافی توضیح داد: البته آن دو امام را تربیت کننده جریان اهل بیت(ع) و سازندگان یک هویت علمی و فرهنگی برای مکتب اهل بیت(ع) و هم پشتوانه بزرگ برای مسلمانان تفسیر می کنیم و این حرکت که از منظر علمی، معرفتی و فرهنگی در عصر این دو امام پایه ریزی شد و میراثی که خلق شد دوره گشایش فکر و معنویت را رقم زد.

وی افزود: این دوره برای دشمنان خاندان پیامبر سنگین تمام شد و بعد از این دو امام شرایط اجتماعی از آن حالت خود  فاصله گرفت و حکومت بر زندگی مردم سیطره ظالمانه ای پیدا کرد.  

مدیر حوزه های علمیه کشور بیان کرد: در دو قالب می خواستند این جریان را محدود کنند اول در قالب خشونت و برخورد قهر آمیز در دروان امام کاظم(ع) و سپس در قالب الگویی مسالمت آمیز، پیچیده و پنهان و آنچه مأمون در برابر عصر شکوفایی از خود نشان داد، متفاوت از هارون رشید بود و این مدل از مهار کردن جریان روبه رشد و گسترده خاندان پیامبر الگوی جدید بوه است.

وی با بیان اینکه استراتژی در این دوره هضم ولایت در خلافت و بهم ریختن همه معادلات و خطوط بوده است گفت: عصر امام رضا(ع) تقابل امام با یک الگویی نو و بی سابقه و بی لاحقه بوده است.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه به نظر می آید  زمان امام رضا(ع) یکی از دشوارترین و حساس ترین اصول و مقاطع تاریخ ائمه بود، افزود: استراتژی امام آن بود این هضم در ذهنیت جامعه جا نیفتد و از این فرصت برای یک گشایش جدیدی بهره بگیرد.

وی با اشاره به اینکه عصر درخشش های اجتماعی عصر اما باقر(ع) و امام صادق(ع) و عصر امام رضا(ع) که گسترش دامنه اندیشه اهل بیت در عالم  مخصوصا ایران بوده، گفت: درس هایی را می توان از عصر امام رضا(ع) آموخت، نخست اینکه امام با هنر بزرگ خود تلاش کرد تهدید ها را نه تنها خنثی بلکه به فرصت تبدیل کند.

مدیر جامعه المصطفی ابراز کرد: مواجهه با یک جنگ نرم و نقشه پیچیده و به ظاهر قشنگ و در واقع بسیار کشنده درس دیگری است که امروز امت اسلامی به این درس ها  نیار دارد.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه بهره گیری امام از عنصر هجرت و مواجه امام رضا(ع) با جریان انحرافی درون شیعه از دیگر درس هایی است که می شود آموخت، گفت: ابعاد معرفتی را در کار های خود تقویت دهید، چرا که نسل امروز نیاز دارد که معرفت بیشتری نسبت به جریان اسلامی و خاندان ائمه داشته باشد.

وی بیان کرد: نسل نوجوان و جوان ما به رغم وجود ظرفیت های معرفت زا، اما در عمق معرفتی کاستی هایی دارد و این وظیفه نهاد های حوزه و بعد نهاد های فرهنگی است که به آن توجه داشته باشند، لذا باید به معرفت افزایی نسل جوان در داخل و خارج بیشتر اهتمام ورزیم.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه معتقدیم جامعه در کنار مسائل حزن و غم به  به شادی سنجیده و حکیمانه هم نیاز دارد، افزود: جشن های دهه کرامت موجب شادی و نهادینه کردن شادی در جامه می شود که کار ستودنی است و بعد از جشن های نیمه شعبان شاهد جشن های دهه کرامت نیز هستیم.

وی با بیان اینکه آن رویکرد خدمت رسانی که در تولیت ها و بخش های مختلف به آن توجه شده جای سپاس دارد، گفت: جامعه مواجه هست با مجموعه ای از آسیب های اجتماعی که حل آن توسط مسجد، منبر و جریان های مردمی باید صورت بگیرد؛ نهاد های رسمی و دولتی همه ریل گذار یک حرکت بزرگ مردمی باشند.

آیت الله اعرافی به اشاره به مباحث بین الملل، افزود: هنوز معتقدیم در زمینه بین الملل  می شود کار های بزرگی را انجام داد؛ امروز 50  هزار نفر از 130 کشور در جامعه المصطفی(ص) در حال تحصیل اند و 50 هزار نفر هم فارغ التحصیل شده اند  که این سرمایه عظیم و دستاورد بزرگ انقلاب ما بوده است.

وی با تأکید بر اینکه باید در فعالیت های خود از دو ظرفیت حوزه و جامعه المصطفی استفاده شود، ابراز داشت: در آستانه چهل سالگی انقلاب هستیم که با توجه به لطمه ای که گرگ های دنیا می خواهند به ایران بزنند باید در فعالیت ها و برنامه به این موضوع و تببین پایه های انقلاب بیشتر شود.

حوزه