ابعاد سیاسی حج، مطابق با خواسته و دستورات اسلام است/نوبت برداشتن گام دوم کاهش تعهدات برجامی است
1398/04/14

امام‌جمعه شاهین‌شهر گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از یک سال تعلل و بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام، گام دوم کاهش تعهدات مطابق بند36 برجام را باصلابت خواهد برداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سروش آدینه نماز جمعه 14 تیر 98 به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا ملکیان امام جمعه  شاهین شهر برگزار شد. جناب آقای سعیدی کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شاهین شهر و میمه سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته شاهین شهر بودند و حجت الاسلام حاج آقا نریمانی در بین الصلاتین با موضوع احکام نماز جمعه به سخنرانی پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقا ملکیان  در خطبه‌های نماز جمعه اظهار کردند: جمهوری اسلامی ایران پس از یک سال تعلل و بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام، گام دوم کاهش تعهدات مطابق بند36 برجام را باصلابت خواهد برداشت.

ایشان افزود: طرف‌های اروپایی یک سال با فریب‌کاری از تعهدات برجامی خود سر باز زدند و برخی از سران طرف‌های برجام با وقاحت پا را فراتر نهاده، می‌گویند که جمهوری اسلامی باید در خصوص کاهش توانمندی‌های دفاعی موشکی و نفوذ منطقه‌ای خود نیز گام‌هایی بردارد.

امام‌جمعه شاهین‌شهر خاطرنشان کرد: توان موشکی کشور بازدارندگی ایجاد کرده به‌طوری‌که کشورهای متجاوز و زورگو جرأت حمله به جمهوری اسلامی ایران را ندارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ملکیان اظهار داشت: سیاست همزمان فشار و مذاکره دولت آمریکا شکست‌خورده است و مسؤولان کشور اعلام کرده‌اند که دولت ترامپ باید به برجام برگردد و تحریم‌های غیرقانونی علیه کشورمان را هم بردارد.

وی ادامه داد: ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پس از ناکامی در مذاکره با روسای کشورهای کره شمالی، چین، روسیه و ترکیه به دنبال گرفتن عکس یادگاری با مسؤولان ایرانی است تا شاید در انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور برگ برنده‌ای داشته باشد.

خطیب نماز جمعه شاهین‌شهر تصریح کرد : با قدرت گام دوم کاهش تعهدات برجامی شامل افزایش میزان ذخایر غنی‌سازی اورانیوم و بازسازی راکتور آب‌سنگین اراک را بر خواهیم داشت تا طرف‌های اروپایی بفهمند باید به تعهدات خود ذیل برجام عمل کنند.

ایشان به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران حج  اشاره کرد که اینکه برخی می‌گویند حج را سیاسی نکنید، سخن نادرستی است زیرا ابعاد سیاسی حج، مطابق با خواسته و دستورات اسلام است.

امام‌جمعه شاهین‌شهر اضافه کرد: وحدت، حمایت از مظلومین همچون ملت فلسطین و مردم یمن، و یا برائت از مشرکین، همه اموری سیاسی و مطابق تعالیم اسلام هستند بنابراین ابعاد سیاسی حج، همان تکلیف دینی و عبادت است.

ایشان یادآوری کرد: رهبری فرمودند، برائت از مشرکین یک فریضه اسلامی و یک کار لازم است و به همین دلیل ما اصرار داریم که این موضوع هرسال، به بهترین وجه انجام شود.

حاج آقا ملکیان این تأکید مقام معظم رهبری را بازگویی کرد که در کنار حرکات سیاسی دینی، اقدامات سیاسی غیردینی و شیطانی هم وجود دارد، همانند این‌که بگویند در حج به امریکا اعتراض نکنید و یا از مشرکین ابراز برائت نکنید.

حجت‌الاسلام ملکیان در ادامه به سخنان رهبری معظم انقلاب در دیدار روسای قوه قضائیه با ایشان اشاره کرد و افزود: این روزها خبرگزاری‌های خارجی به نقل از کارشناسان، مکرر اذعان می‌کنند که ملت ایران را نمی‌توان با فشار و تهدید و تحریم به‌زانو درآورد. البته این واقعیت ناشی از حوادث ماه‌های اخیر نیست، بلکه نتیجه‌ چهل سال ایستادگی، عزت، عظمت و اقتداری است که ملت ایران از خود نشان داده است.

امام‌جمعه شاهین‌شهر، یکی از عوامل مقاومت ملت ایران را این‌گونه بیان کرد که در چهار دهه‌ اخیر، تلفیق هویت ایرانی با خصوصیات اسلامی، موجب شده فشارهای زورگویان جهانی، تأثیری در روند حرکت ملت نداشته باشد.

ایشان از وظایف مؤمن نسبت به مؤمن دیگر را امانت‌داری، لبیک گفتن دعوت مسلمان، پذیرفتن هدیه و هدیه دادن متقابل بیان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین ملکیان این نکته را به مؤمنان بازگویی کرد که اگر مؤمنان در مسیر پرهیز از گناه، مراعات حدود الهی و اطاعت از فرمان‌ها پروردگار، همت و تلاش کنند در بهشت می‌توانند به درجه اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) برسند و با این انسان‌های مقرب خداوندمنان، هم‌نشین باشند.