نماز جمعه 13 تیرماه 1399 شاهین شهر
1399/04/13

نماز جمعه 13 تیر 1399 در شاهین شهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا هاشمی امام جمعه شاهین شهر با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شاهین شهر نماز جمعه 13 تیرماه 1399 شاهین شهر به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا هاشمی امام جمعه شاهین شهر با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار گردید. پیش از خطبه های نماز جمعه به مناسبت میلاد با سعادت آقا علی بن موسی الرضا (علیه السلام) مولودی خوانی و مدح آقا امام رضا (علیه السلام) توسط حاج محمد بخشی خوانده شد.

ما بین دو نماز نیز حاج آقای ذوقیان خادم محترم امام رضا (علیه السلام) به مدح خوانی امام رضا (علیه السلام) پرداختند. همچنین نذورات متبرک آستان قدس رضوی به صورت بسته بندی و رعایت مسائل بهداشتی در میان نماز گزاران محترم توزیع شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا هاشمی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته پس از تبریک و تهنیت ولادت با سعادت حضرت ثامن الحجج (علیه آلاف تحیت و الثناء) به بیان خلاصه ای از زندگانی امام رضا (علیه السلام) پرداختند.

ایشان به چند هدف مأمون از دعوت امام رضا (علیه السلام) از جمله: «تبدیل مبارزات حاد شیعی به عرصه ای آرام و بی خطر، کنترل امام رضا (علیه السلام) و فعالیتهای اجتماعی ایشان، ایجاد فاصله بین امام و مردم (کاری که امروز هم یزیدیان و بنی العباس زمان دارند انجام می دهند) و کسب وجهه و حیثیت معنوی» اشاره نمودند.

در ادامه ایشان به تدابیر امام رضا (علیه السلام) در مقابله با نقشه های خطرناک مامون اشاره نمودند. از جمله آن عدم قبول سفر به خراسان و ولایت عهدی توسط امام رضا (علیه السلام) بود که البته بعد از اینکه ملزم به قبول ولایت عهدی شدند مواردی از جمله عدم دخالت مامون در عزل و نصب ها را شرط نمودند. ایشان از تدابیر دیگر آن امام همام استفاده از ولایت عهدی جهت حمایت از جریان شیعی و ارتباط گرفتن با مردم را بر شمردند و افزودند تدابیر امام باعث دلگرمی شیعیان شد و بهبودی اوضاع مخالفین حکومت بنی عباس را نتیجه داد و در نهایت برعکس آنچه مورد انتظار مأمون بود اتفاق افتاد.

امام جمعه شاهین شهر در پایان خطبه اول بیان کرد: امام رضا (علیه السلام) عالم آل محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله) است، کلمات امام رضا (علیه السلام) دلنشین و دلگرم کننده است، امام رضا (علیه السلام) در حدیثی تکریم برادر بزرگتر را سفارش نموده اند بنابراین سزاوار است هرکس هر کدورت و مسئله ای با برادر بزرگتر خود دارد همین امروز نسبت به حل و فصل آن اقدام نماید.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه محترم شاهین شهر در ابتدای خطبه دوم پس از حمد خدا و دعوت به تقوای الهی با اشاره به گلایه مقام معظم رهبری در بیانات اخیر خود نسبت سستی مردم و مسئولین نسبت به مراقبت از کرونا پس از موفقیت و سربلندی ایران در ابتدای شیوع این بیماری، به رعایت مسائل بهداشتی و استفاده از ماسک در اماکن عمومی توصیه نمودند.

ایشان در ادامه خاطر نشان کردند: با وجود اینکه اجتماعات مردم در امکان عمومی بسیار زیاد است با این حال انگشت اتهام به نماز های جمعه و جماعت نشانه می رود. و این در حالی است که به اعتراف کارشناسان، سهم اجتماعات دینی و مذهبی در این قضیه کم است.

امام جمعه شاهین شهر در ادامه خطبه دوم مجدداً یازدهم ذی القعده سالروز ولادت امام رضا (علیه السلام) را تبریک گفته و همچنین ولادت شیخ مفید، فقیه و متکلم نامدار شیعه را نیز گرامی داشتند.

ایشان با گرامیداشت 14 تیر ماه روز قلم، شهرداری و دهداری، توصیه نمودند: وجهه همت شورای های اسلامی در انتخاب شهردار باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی و با در نظر گرفتن مصالح شهر و منفعت مردم باشد و بغض و کینه و عداوت شخصی در این مسائل دخیل نباشد.

ایشان افزودند: از دولت محترم تقاضا داریم در این سال آخر تلاش شود فشارها بر مردم کم شود و بی تدبیری هایی که منتج به کوچک شدن سفره مردم شده ادامه نیابد.

ایشان از عزل و نصبهای متعدد صورت گرفته توسط شورای شهر انتقاد نمودند و تأکید کردند این اقدامات به صلاح شهر نیست. همچنین از فرماندار محترم به دلیل نامه نگاری با شورای شهر و پیشگیری از برخی مسائل تشکر نمودند.

خطیب نماز جمعه شاهین شهر پس از گرامیداشت 17 تیرماه سالگرد رحلت مرجع عالی قدر حاج عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت تحول در قوه قضاییه با همه دشواری ها و جو سازی ها خاطر نشان کرد: در مبارزه با فساد باید قاطعیت باشد، مبارزه فساد فقط در زمینه اقتصادی نیست بلکه در زمینه های اجتماعی فرهنگی و سیاسی و... نیز هست. اصل عدالت باید در جامعه استشمام گردد. اقدام عملی در زمینه فساد اقتصادی قطع دست مفسدان می باشد.

ایشان دقت، قاطعیت و سرعت را سه ضلع مثلث طلایی عدالت بخش بر شمردند.

در ادامه حجت الاسلام هاشمی به مسائل سوریه بعد از یک جنگ طولانی پرداختند که هم اکنون با تحریم اقتصادی آمریکا نیز روبرو شده است و تقویت جبهه مقاومت را  ضروری دانستند.

ایشان در پایان خطبه دوم با اشاره به آیه «انّهم لا ایمان لهم» (آنها بر عهد و پیمان خود استوار نیستند) خاطر نشان نمودند: اگر این چند سال دیپلمات های ما، خود و مردم را معطل کد خدا نمی کردند شاهد وضعیت کنونی نبودیم. لازم است مسئولین کشور با عمل به آیات قرآن در مسیر درست حرکت کنند.